טיפול פסיכולוגי

1

טיפול פסיכולוגי הוכיח הצלחה משמעותית עבור שורה ארוכה של אתגרים נפשיים

2

טיפולי CBT הם טיפולים פסיכולוגיים קצרים ומעשיים שיכולים לספק הקלה מהירה והוכחו מחקרית

3

חשוב שאת הטיפול הפסיכולוגי יבצעו אנשי ונשות מקצוע מוסמכים ובעלי רישיון, עם ניסיון ייחודי במצב איתו אתם מתמודדים- כמו המטפלים של פורטל טיפולים

טיפול פסיכולוגי: תוכן עניינים

מה זה טיפול פסיכולוגי? 

היום, ברור לכולנו שהטיפול הפסיכולוגי הפך לחלק בלתי נפרד מהבריאות המודרנית. טיפולים נחקרים ומוכחים אלו, שנקראים גם “פסיכותרפיה”, כוללים מגוון של שיטות ריפוי, והכל דרך הקשבה, שיחה ופרשנות פסיכולוגית. חשוב לדעת שטיפולים פסיכולוגיים נערכים רק על ידי מטפלים ומטפלות מוסמכים, מוכרים על ידי משרד הבריאות, ובעלי השכלה  מתאימה מתחום בריאות הנפש. הטיפולים הפסיכולוגיים, כמו כל טיפול רפואי או נפשי באדם, נבדקים במסגרת מחקרים על מנת לוודא שהם אכן מטיבים איתנו, המטפלים והמטופלות.(1)

מתי כדאי לפנות לטיפול פסיכולוגי? 

ישראלים וישראליות רבים רבים מוצאים את עצמם פונים לטיפול פסיכולוגי. למרות שלא צריך אירוע מיוחד כדי לפנות לטיפול, פנייה לטיפול פסיכולוגי נפוצה יותר כשאנחנו נדרשים להתמודד עם משברים, כמו פרידה או גירושין, אבדן של אדם אהוב, חולי, פיטורין ועוד. 

גם מצבים נפשיים שונים יכולים להביא אותנו לגשת לטיפול. לדוגמה, חרדה, דיכאון או כל מצוקה כזו או אחרת, המפריעה לנו לנהל את חיינו בצורה הטובה ביותר.(2)

אופן הפניה לטיפול

קופות החולים בישראל, מציעות טיפולים פסיכולוגים כמעט-חינמיים בשיטות שונות, המוצעים ברחבי הארץ. אם אינכם מעוניינים בטיפולים דרך מערכת הבריאות הציבורית, שעשויים להיות תלויים בהפניה, המתנה ותיעוד רפואי, יש שלל אפשרויות נוספות. לדוגמה, באתרנו, תוכלו לקבל הצעה לפסיכולוגים מומלצים במיוחד לפי אזור מגוריכם.(3)

אבחון פסיכולוגי 

כדי להתאים לכל אחד את הטיפול המיטבי עבורו, חשוב מאוד לבצע אבחנה טובה ומדויקת. כלומר – לקבוע באופן ברור מהו המצב הנפשי איתו אנו מתמודדים, ומה הטיפול הטוב ביותר עבורו. 

אבחנה שכזו, מתבצעת לרוב על ידי שיחה, או הערכה פסיכולוגית, בה מומחה בתחום הנפש ישאל לגבי התסמינים, המחשבות, הרגשות או ההתנהגויות מהם אתם סובלים. לעיתים, תבוצע גם בדיקה גופנית ואף בדיקות מעבדה לפי הצורך על ידי רופא/ה מתאימים.(4)

שיטות לטיפול פסיכולוגי

הפסיכולוגיה אינה אחידה, והיא מורכבת משיטות טיפוליות מגוונות ורבות שממשיכות להשתכלל כל הזמן. הנה כמה מהשיטות המובילות כיום:(5)

טיפולים קוגניטיבים-התנהגותיים

או בקיצור – טיפולי CBT, נועדו לעזור למטופלים לחקור ולשנות את דרכי החשיבה שלהם לגבי הדברים שמטרידים אותם. כך, בסופו של דבר יוכלו לשחרר את עצמם מתבניות התנהגותיות מזיקות. טיפולים אלו הם לרוב קצרים וממוקדים, ונמשכים מספר שבועות בלבד. ניתן לקרוא עוד על CBT באתרנו.

עזרה עצמית מודרכת

עזרה עצמית מודרכת, היא צורת טיפול המומלצת בהתמודדות עם מצבי דיכאון, חרדה ופאניקה. גם שיטה זו, מתבססת על עקרונות שיטת ה-CBT, ומטרתה הענקת כלים וטכניקות שיעזרו לכם לשנות את חייכם לטובה.

איך אדע מה השיטה המתאימה עבורי? 

לאור המגוון הרחב של שיטות הטיפול הפסיכולוגיות, זה יכול להיות קשה למצוא את זו שמתאימה במיוחד עבורנו. לכן, כדאי להתייעץ ולשתף את המטפל\ת בהעדפות האישיות, בבעיה אותה אתם מעוניינים לפתור וכן במגבלות השונות אותן יש לקחת בחשבון. כן, גם מגבלות זמן, זמינות וכסף הם שיקולים לגיטימיים. 

מי רשאי להציע טיפול פסיכולוגי? 

חשוב לדעת, שעל מנת להעניק טיפול פסיכולוגי, למטפל חיית להיות הכשרה ורשיון מתאימים: פסיכולוג\ית קליני\ת, פסיכאטר\ית או עובד\ת סוציאלים הם המוסמכים לכך. 

מעבר לכך, לפסיכולוגים שונים מומחויות שונות ודרכי טיפול ייחודיות בהם צברו מיומנות במהלך השנים. על מנת למצוא את הבחירה הטובה ביותר עבורכם, מומלץ לקרוא על “פסיכולוג מומלץ” באתרנו.(6)

לסיכום

טיפול פסיכולוגי יכול לשפר את חייכם בצורה משמעותית! בהתמודדות עם משברים, אבדן או שינויים גדולים, דעו כי פסיכותרפיה יכולה לעזור לכם להתמודד בצורה המיטבית.

אל תישארו לבד עם הקושי. אנו ממליצים לכם לפנות אלינו ולקבל הצעה לטיפול פסיכולוגי.

מקורות: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8)

שאלות נפוצות

רוצים לקבל מידע
על טיפול מסוים?

כתבו לנו!

פורטל טיפולים מבית מכון חיבורים

אנחנו כאן בשבילך

פורטל מבית מכון חיבורים