ביופידבק -כיצד מתבצע ומהם היתרונות?

שתפו
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

בעיה רגשית, מתח, לחץ, סטרס. הפרעות קשב, בעיות שינה ועוד, מובילים גם להפרעות פיזיולוגיות כמו: יתר לחץ דם, דופק מהיר, כאבי ראש, בעיות במערכת העיכול ועוד. כך יוצא שהאדם סובל גם מבעיה רגשית וגם מבעיה גופנית “וטובע” בתוך מצוקה גדולה הן נפשית והן פיזית.

הקלה על התסמינים הגופניים חשובה מאוד. היא דרושה כדי להשיג איזון ויציבות גופנית המרגיעים גם את הנפש. קיים טיפול יעיל המתמקד בויסות והפחתה של סימפטומים ומתרכז בהרגעת ושליטה בגוף במצבי מצוקה, טיפול זה נקרא ביופידבק BiofeedbacK  משוב ביולוגי בזמן אמת.

שיטת הביופידבק התפתחה בשנות החמישים במאה הקודמת וממחקרים רבים עלה כי היא יעילה מאד בניהול של מצבי כאב וסטרס, ומצליחה להקנות למטופלים כלים להרגעה ושליטה עצמית.

ביופידבק הנה שיטה לימודית, לא תרופתית ולא פולשנית המשלבת עקרונות ביולוגיים, רפואיים ופסיכולוגיים עם טכנולוגיית מחשבים מתקדמת. בבסיס השיטה הנחה שהמוח האנושי יכול להרגיע את הגוף והטיפול אמור לגרום למטופל להיות מודע למה שמתרחש בגופו בזמן מצוקה נפשית, ללמוד כיצד להפחית את התגובות הגופניות ולשלוט בהן.

טיפול בפידבק נחשב ככלי רב עוצמה ומיושם בהצלחה בטיפול פסיכולוגי, מצבי חולי, עבודה עם ספורטאים ועוד.

כיצד מתבצע טיפול ביופידבק?

בטיפול ביופידבק מחברים את המטופל למערכת וידיאו ומחשב באמצעות הצמדת חיישנים לקצות האצבעות או אלקטרודות לדוגמה למצח. אלה קולטים מידע על תפקוד הגוף, בזמן אמת כמו לחות על העור, טונוס שרירים, קצב לב, קצב נשימות, פעילות מוחית ועוד אשר חושפים את רמת הלחץ, הריכוז או המתח אצל המטופל.

במהלך הטיפול יבקש הפסיכולוג מהמטופל לבצע תרגילים שונים של נשימה, הרגעה, הרפיה ועוד והמדדים שוב עוברים מן החיישנים אל תוכנת מחשב אשר מעבדת ומנתחת אותם ומציגה אותם על הצג. המשוב הביולוגי המתקבל חשוב כדי שהמטופל יהיה מודע למידת ההשפעה שיש למצבו הנפשי על התגובות שלו. באמצעות דמיון מודרך הוא יכול לאזן אותן ולשלוט בהן ואת השינוי יוכל לראות שוב בתשדורת המועברת מגופו אל הצג.

מדובר לא רק על טיפול במצב מצוקה מסוים, אלא שבמהלך טיפולי הביופידבק מפתח המטופל מודעות לגבי התגובות הפיזיות שלו והוא לומד להשתמש בטכניקות שונות כדי למנוע תגובתיות קיצונית של גופו, התמודדות תחת לחץ, שיפור יכולת הריכוז שלו, להקטין עוצמות כאב, להוריד מתח, לחץ דם ועוד.

אין הוכחה יותר אמינה מהתמונה על הצג. תגובות המטופל נחשפות (גם אם ינסה להסוות זאת)

והמטפל- קרי הפסיכולוג מקבל מידע אמתי על מצבו הגופני ומאידך גם הנפשי.

הטיפול בביופידבק לכאורה מטפל בתגובות גופניות, אבל הן נובעות מהמצוקה הנפשית בה שרוי המטופל, משום כך מועבר טיפול זה על ידי אנשי מקצוע שהוכשרו בתחום. איש.ת הטיפול המתפעל את המערכת הטכנולוגית המנחה את המטופל לאורך כל התהליך עצמו.

במה יכול לטפל הביופידבק?

טיפול ביופידבק נותן מענה למגוון גדול של בעיות רגשיות ופיזיות לילדים, מבוגרים ובני הגיל השלישי. הוא מתאים גם לאנשים הסובלים מעומס עבודה ונקלעים למצבי מתח וסטרס כמו אנשי הייטק, עורכי דין, מנהלים ועוד. הוא גם מתאים לכל מי שרוצה לשלוט בתגובות שלו ולהשיג רוגע באמצעות רכישת כלים של דמיון מודרך וטכניקות של הרפיה.הוא מסייע בבעיות של הפרעות קשב, היפראקטיביות, בעיות התנהגות, יתר לחץ דם, מיגרנות וכאבי ראש, בעיות במערכת העיכול, מחלות בדרכי הנשימה, בעיות שינה, עצבנות ועוד.

הוא מתאים לילדים מגיל 8 בעיקר לאלה הסובלים מהפרעות קשב וחרדות. הטיפול בהן מבוסס על תוכנות הכוללות משחק, דמיון ועוד ואף ניצחונות על השליטה בגוף.

בבסיס השיטה הרצון לרתום את המטופל לשלוט בהתנהגותו. לא מטפלים בו, הוא זה שמטפל בעצמו באמצעות הנחייה של פסיכולוג ואת המשוב למאמצים שהוא עושה הוא רואה על הצג. רק הוא יכול לשנות את התגובות הפיזיות שלו הנובעות ממצבו הנפשי. ביטוי חמור שלהן מחמיר יותר את מצבו הנפשי, הפחתה שלהן מן הסתם תקל גם על מצבו הנפשי. המטופל לומד לשלוט במחשבות שלו, בהתנהגות שלו ולדעת כיצד להתמודד במצבי לחץ, קושי רגשי ועוד.

יתרונות של טיפול ביופידבק?

הביופידבק מאפשר למטופל לחנך את העצבים והשרירים שלו מחדש, ולבחון את התהליכים המתרחשים בתוך הגוף וכיצד הם פועלים. זהו תהליך שאיננו כואב, אשר מתבצע באמצעות מסך וידיאו ומחשב ומציג באמצעות גרף או צלילים על גבי צג המחשב מידע ונתונים עם פעילות הגוף.

המידע הזה מסייע לשנות ולתקן את התגובות באופן של הפחתה או הגברה והתאמה של התגובות המוחיות.

הטיפול הנו אקטיבי ובאמצעותו לומד האדם כי הוא בעצמו, בכוחו יכול לשנות את בריאותו ותגובותיו במצבי סטרס, מתח, לחץ ועוד. הוא מפתח את המודעות העצמית שלו ומסייע לו להגיע למודעות ולשלוט במצוקה הפיזיולוגית ועצם הפחתתה משפרת גם את מצבו הנפשי.

התהליך חושף בפניו את מה שקורה לגוף ובאמצעות קוגנציה, רגש ועוד הוא עשוי לעצור, למנוע ולהפחית את הסימפטומים עמם הוא מתמודד. בהמשך יהפוך את טכניקות ההרגעה להרגל ויפעל כך בכל פעם שגופו יאותת על מצוקה פיזיולוגית הנובעת ממצוקה רגשית-נפשית.

עתם המודעות והשליטה העצמית הם אלה אשר יאפשרו לו לשלוט בתסמינים, גם בלי צורך להבין את מקור ההפרעה אלא פשוט להפחית את המצוקה הגופנית שגם תתרום להפחתת המתח והלחץ הנפשי.

ביופידבק מסייע במצבים של מיגרנה, מעי רגיז, יתר לחץ דם ועוד

אנשים רבים הסובלים ממיגרנה, יתר לחץ דם, פיברומיאלגיה, מעי רגיז ועוד נעזרים בהצלחה רבה בטיפולי ביופידבק משום שמצוקה נפשית, לחץ או סטרס מחמירים את המצבים האלה.

הטיפול עשוי לשפר את בריאותם הנפשית כאמור באמצעות המודעות שלהם לתגובות שלהם, ובאמצעות שליטה והפחתה שלהם הם מצליחים להרגיע את עצמם ולרוב הם גם משפרים את מצבם הגופני.

טיפול ביופידבק בילדים ומבוגרים עם הפרעת קשב

אחד התחומים בהם נפוץ טיפול ביופידבק הוא בילדים ומבוגרים הסובלים מהפרעת קשב ובעקבותיה גם מלחץ נפשי. ביטוי של הפרעות קשב עלול להיות חוסר מנוחה, תזזיות, חוסר ויסות רגשי, חוסר מיקוד, עצבנות, בעיות שינה, אכילה ועוד.

הטיפול יעיל מאוד לבעיות של הפרעות קשב שמקורן באזורים שונים של המוח, טיפול תרופתי כמו זה הניתן היום מסייע רק בחלק מהמקרים, רבים מתנגדים לו והוא גורם גם לתופעות לוואי חמורות כמו  כמו אדישות, מצב רוח ירוד או דיכוי התיאבון. טיפול ביופידבק לא דורש התערבות פולשנית ולא גורם לתופעות לוואי והוא נמצא יעיל לטיפול בבעיה.

הסובלים מהפרעת קשב סובלים גם מחוסר ויסות רגשי. במהלך טיפול פידבק הם נחשפים בזמן אמת לתגובות הפיזיות שלהם ולחוסר יכולת הוויסות החושי שלהם, ויכולים לשפר זאת. בנוסף הוכח כי טיפול ביופידבק משפר את מידת הקשב אצל הסובלים מהפרעות קשב והם מדווחים על שיפור קוגניטיבי ורגשי לטווח ארוך.

ישנם מספר מטפלים ומטפלות במכון שנעזרים בביופידבק כטיפול תומך המאפשר שיקוף של התחושות והרגשות בזמן אמת ותרגול ויסות של התגובה.  פנו אלינו לקבלת יעוץ ונפנה אתכם למטפל.ת המתאימים לכם.ן

אישה בטיפול ביופידבק
שתפו
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

אנחנו כאן בשבילך

פורטל מבית מכון חיבורים