טיפול ACT

שתפו

“האושר שלי עולה ביחס ישר ליכולת הקבלה שלי, ויורד ביחס הפוך לרמת הציפיות שלי”.
(מייקל ג’יי פוקס)

בעולם המהיר והתובעני של היום, למצוא שלווה פנימית וסיפוק נדמה כמו מטרה חמקמקה ביותר. תרפיית קבלה ומחויבות, ובשמה המקוצר ACT, היא שיטת טיפול ייחודית, שצברה פופולריות בעולם, ועוזרת לאנשים רבים להתגבר על מכשולים בחיים ולמצוא שלווה ונחת פנימית. במאמר זה נסקור את עיקרי הגישה, ונגלה כיצד היא מסייעת לשפר את חוויית החיים.

מהו טיפול  ACT?

תרפיית קבלה ומחויבות (ACT) היא גישה שנעשה בשימוש במסגרת טיפול פסיכולוגי שפותחה בשנות ה- 80 על ידי סטיבן הייז ושותפיו. הגישה מבוססת על טיפול קוגניטיבי- התנהגותי (CBT) בשילוב עם מיינדפולנס (קשיבות). גישת הטיפול נשענת על התפיסה, שלפיה מצוקה נפשית נובעת מהניסיון לשלוט במחשבות, רגשות וחוויות שאינם רצויים לנו, ושקבלה של החוויה הפנימית, ומחויבות לפעולות שתואמות את הערכים שלנו, יובילו לחיים מספקים יותר.

איך התפתחה שיטת ACT?

גישת ACT הופיעה כתגובה למגבלות של טיפול CBT המסורתי. בעוד ששיטת CBT מתמקדת בשינוי של מחשבות ואמונות שליליות, הרי גישת ACT דוגלת בהתייחסות שונה, ומדגישה שיש לקבל את החוויה הפנימית, במקום לנסות לשלוט בה או להעלים אותה. הטיפול בשיטת ACT מעודד את האדם להתחייב לפעולות העולות בקנה אחד עם הערכים שלו, גם במצבים של אי נוחות ורגשות קשים. בעזרת אינטגרציה של מיינדפולנס וקבלה, מציעה ACT תפיסה ייחודית והוליסטית של רווחה נפשית.

שיטת ACT לעומת שיטות אחרות

טיפול בגישת ACT מבוסס כאמור על גישת טיפול CBT, וכמוה הוא ממוקד תוצאה, ודורש מהמטופל להיות מעורב ופעיל בתהליך. עם זאת, ישנו הבדל מהותי בין השיטות. בעוד שבטיפול CBT המטרה היא לשנות מחשבות ואמונות, הרי שהמיקוד של ACT הוא בשינוי של מערכת היחסים של האדם עם המחשבות והרגשות, במטרה לאפשר לאדם לפתח גמישות פסיכולוגית. לפי גישת ACT , המטרה איננה להכחיד את המצוקה, אלא לפתח חיים משמעותיים גם בתוך מצבים לא נוחים. נקודה זו היא לב השוני בין שיטת ACT לבין טיפולים אחרים, והיא מהווה יתרון עבור אנשים שלא מצאו את ההקלה שחיפשו במקומות אחרים, וכן לאנשים שמבקשים לעצמם התפתחות אישית בדרך הוליסטית יותר.

הרעיונות המרכזיים של השיטה

טיפול בשיטת ACT מתבסס על שני רעיונות מרכזיים:

רעיון הקבלה:

קבלה היא היבט בסיסי של הטיפול. היא מנחה את האדם להיפתח ולפנות מרחב למחשבות, רגשות ותחושות לא נעימים, במקום לנסות להדחיק או להימנע מהם. על ידי הכרה בחוויות אלה, וקבלה שלהם ללא שיפוט, ההשפעה שלהן על האדם פוחתת, וכך נפתחות בפניו אפשרויות חדשות להגיב באופן מסתגל וגמיש יותר.

רעיון המחויבות:

רעיון זה מתייחס לחיפוש אקטיבי של פעולות, התואמות את הערכים של האדם, ומאפשרות ליצור חיים משמעותיים. טיפול ACT מעודד את האדם להבהיר לעצמו את ערכיו, ולהתחייב לקחת צעדים שמקדמים אותו אל עבר מטרותיו, גם כאשר הוא חווה אי נוחות או מהמורות בדרך. מחויבות היא חלק חיוני בהתפתחות אישית וביצירת שינוי מתמשך בחיים. אפשר לתרגם את המילה מחוייבות לנאמנות פנימית, לאני האותנטי שלנו.

באילו מקרים טיפול  ACTיעיל?

טיפול בשיטת ACT נמצא כיעיל בטיפול במגוון רחב של קשיים נפשיים. הוא מועיל במיוחד לאנשים שחווים מצבים כמו: חרדות, דיכאון, כאב כרוני, שימוש בחומרים ממכרים, הפרעות אכילה ובעיות הקשורות למערכות יחסים. טיפוח איכויות של קבלה ומחויבות מאפשר לאדם לפתח חוסן נפשי ולהתמודד עם אתגרים שבעבר היו יכולים להכריע אותו ולשבש את יכולתו לתפקד בצורה מועילה.

מהלך ושלבי הטיפול

טיפול ACT טיפוסי יכלול מספר שלבים מרכזיים:

פיתוח מודעות קשובה

האדם העובר טיפול ACT לומד לפתח מודעות קשובה למחשבותיו, רגשותיו ותחושות הגוף שלו. קשיבות (מיינדפולנס) מאפשרת לאדם להתבונן בחוויה הפנימית שלו ללא שיפוט או האחזות , ובכך ליצור מרחב של קבלה. כשאנו מתחילים להבחין בשינוי שמתרחש כל הזמן בתוכנו, כמו שמתבוננים על גלי הים זה יכול להיות מאד משחרר.

זיהוי ערכים

האדם מזהה את ערכי הליבה שלו, את אותם עקרונות ואיכויות שמעניקים משמעות לחייו. ערכים אלה ישמשו לו כמצפן בשעת ביצוע החלטות, וידריכו אותו לעבר פעולות התואמות את העצמי האותנטי שלו.

הצבת מטרות

האדם מציב לעצמו מטרות שהן משמעותיות עבורו, ומשקפות את השאיפות והכיוונים הרצויים לו. מטרות אלה, שלקראתן הוא צועד לאור הערכים שהגדיר, מעניקות לו מוטיבציה והכוונה בדרכו להגשמת חיים משמעותיים.

פיתוח גמישות מחשבתית

האדם לומד להתייחס למחשבותיו ורגשותיו באופן שונה ממה שהורגל בעבר. הוא מפתח יכולת להגיב בצורה יעילה למצבים מאתגרים, ולבחור על סמך הערכים שלו, במקום להיות מנוהל מתוך פחד או הימנעות.

ביצוע פעולה מתוך מחויבות

כאשר הוא מצויד במודעות, ערכים וכוונות, האדם מתחייב לקחת צעדים התואמים את ערכיו, ומניעים אותו אל עבר התוצאות הרצויות לו. במהלך ביצוע הפעולות הללו, האדם בהחלט יכול לפגוש את פחדיו העמוקים, ובמקרים רבים הוא יידרש להתמודד עם מכשולים ולבצע שינויים משמעותיים בתחומים שונים בחייו.

לסיכום

תרפיית קבלה ומחויבות, ACT, מאפשרת דרך ייחודית ועוצמתית לצמיחה אישית ולרווחה נפשית. על ידי טיפוח מיומנויות של קבלת החוויה הפנימית ומחויבות לפעולות משמעותיות, האדם יכול להעצים את חוויית הערך וההגשמה בחייו. בין אם האדם מתמודד עם חרדה, דיכאון או אתגרים אחרים, טיפול ACT מספק לו אפשרות לטפח יחס מיטיב פנימה, מודעות אוהבת וקבלת השינויים אותם הוא חווה. גישה זו מסייעת למצוא שלווה פנימית גם כאשר נראה ש”הקרקע רועדת” ואנחנו פוגשים אי ודאת.

שאלות ותשובות

טיפול ACT
שתפו

אנחנו כאן בשבילך

פורטל מבית מכון חיבורים