טיפול באוטיזם

שתפו

טיפול באוטיזם

אוטיזם, או ASD, הוא מצב שכיח המשפיע ומעצב את חייהם של כ-1 מכל 54 ילדים. ילדים עם אוטיזם לא דומים אחד לשני אך רבים מהם מתמודדים עם קשיים חברתיים, תקשורתיים והתנהגותיים מיוחדים.

 על אף שאנחנו עדיין לא יודעים כיצד ניתן לרפא אוטיזם לחלוטין, בשנים האחרונות נעשתה התקדמות משמעותית ביכולת לסייע לכל ילד וילד על הספקטרום למצות את מלוא הפוטנציאל שטמון בהם.

 כיום אנחנו יודעים, שבזכות התערבות רפואית מוקדמת ויעילה, ניתן להפחית תסמינים מעכבים, לתמוך בהתפתחות התקינה ולשפר תפקודים חברתיים. (1)

חלק מהילדים שזכו בטיפול ממוקד בשלב מוקדם בחייהם, השתפרו כך שהם כלל לא נמצאים על הספקטרום האוטיסטי בבגרותם.(2)

טיפול באוטיזם בתפקוד גבוה

אלו המוגדרים כבעלי אוטיזם בתפקוד גבוה, הם לרוב בעלי קשיי תקשורת קלים יחסית ותפקוד יום-יומי טוב. לעיתים קרובות האינטליגנציה של אותם ילדים תקינה, ואף גבוהה מהממוצע, והם יצטרכו עזרה מועטה בלבד בהשתלבות במסגרות חברתיות ולימודיות המתאימות לגילם. ניתן לקרוא עוד על אוטיזם בתפקוד גבוה באתרנו.(3)

טיפול באוטיזם בתפקוד נמוך

הילדים המתמודדים עם אוטיזם בתפקוד נמוך, במרבית המקרים סובלים מקשיים תקשורתיים משמעותיים, שפוגעים ביכולת שלהם להתמודד ולתפקד בחברה בצורה עצמאית. לצד קשיים אלו, נמצא כי הם לרוב מאופיינים באינטיליגנציה נמוכה יותר, ויזדקקו לעזרה רבה על מנת להשתלב במסגרות יום-יומיות. ניתן לקרוא עוד על אוטיזם בתפקוד נמוך באתרנו.(4)

שיטות טיפול באוטיזם 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפולים קוגניטיביים-התנהגותיים (CBT) מבוססים על הקשר בין מחשבות, רגשות והתנהגויות. יחד, המטופל והמטפל מגדירים לעצמם מטרות, לאורן האדם לומד לזהות ולשנות את המחשבות המובילות לתגובות ולהתנהגויות שמייצרים מצוקה וקושי רגשי.
לטיפולים אלו יכולת מוכחת להתמודד עם סיטואציות חברתיות, לזהות רגשות של אחרים וכן להתעמת ולהתגבר על חרדה, שנפוצה יותר בקרב מי שעל הספקטרום. ניתן לקרוא עוד על CBT באתרנו.(5)

טיפול קבוצתי

טיפולים המתמקדים באימון המיומנויות החברתיות, במיוחד אלו הניתנים במסגרת קבוצתית, הוכחו מחקרית כיעילים בטיפול באוטיזם.  בטיפולים אלו, ניתן לשפר את יכולות התקשורת עם אחרים – כיצד לתמוך באחר? איך לנהל שיחה? או איך כדאי להגיב כשמישהו מתגרה בנו?(6)(7)

ריפוי בעיסוק 

טיפולי ריפוי בעיסוק, חשובים גם הם לשם התמודדות עכשווית ועתידית עם אוטיזם. בהם, ניתן ללמוד מיומנויות שיסייעו לאדם לחיות בצורה עצמאית ככל האפשר. אלו, כוללים בין היתר תרגול יכולות אכילה, רחצה ולבוש.(8)

טיפול תרופתי

למעשה, אין תרופות שביכולתן ממש לטפל באוטיזם או בגורמים לו. עם זאת, תרופות מסוימות יכולות לעזור להקל על סימפטומים נלווים ולשפר משמעותית את התפקוד, במי שמתאים לטיפול. לדוגמה, במצבי היפר-אקטיביות או חרדה, שנפוצים יותר באוטיזם,  ניתן להשתמש בתרופות מתאימות למצב ולגיל לשפר את התפקוד בחיי היום-יום.(9)

גישת המטפלים שלנו לטיפול באוטיזם

אוטיזם הוא מצב נפוץ בישראל, ולכן משפיע על רבים מילדינו ומשפחותיהם. למרבה המזל, שיטות טיפול רבות פותחו ונמצאות כיום בשימוש להתמודדות מיטבית עם המצב והתסמינים השונים הנלווים אליו.

יש מקום לאופטימיות! אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר. נשמח לייעץ לכם בנוגע לטיפול באוטיזם ולתת לכם הצעה המתאימה לכם ביותר לטיפול.

מקורות:(1),(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10),(11),(12),(13)

שאלות ותשובות

קוביות עץ עם הכיתוב אוטיזם באנגלית
שתפו

אנחנו כאן בשבילך

פורטל מבית מכון חיבורים